Forma a obsah bielkovín v potravinách –
významný prvok ovplyvňujúci kvalitu, ako aj cenu

Obsah bielkovín v potravinách je veľmi dôležitým ukazovateľom kvality, ale najmä ich obsah a čistota zohráva dôležitú úlohu pri spaľovaní tukov. Príjem proteínov je totiž veľmi dôležitý, či už športujete alebo nie. Sú základným stavebným materiálom ľudského tela, tvoria základnú štruktúru kostí, kože, svalových vlákien, ale tiež takých enzýmov a hormónov. Ich konzumácia je teda nevyhnutná, tak pre budovanie svalovej hmoty a zvyšovanie sily, ako aj pre svalovú regeneráciu, imunitný systém a reguláciu hormónov.

Pre konzumáciu vyváženej stravy a udržanie svalovej hmoty človeka odborníci odporúčajú konzumovať 1–2 g bielkovín na 1 kg hmotnosti denne, čo znamená, že aj pre ľudí, ktorí sa nevenujú športu, je dôležité evidovať dôležitosť príjmu bielkovín zo stravy.


Výdatným zdrojom bielkovín je výsekové mäso, ktoré obsahuje 18 až 31 gramov bielkovín na 100 gramov výrobku.

V sieti predajní Výnimočných potravín môžete nakúpiť ten najširší sortiment slovenských farmárskych potravín, vyrábaných z tých najkvalitnejších surovín a s tým najčistejším zložením, bez konzervantov a geneticky modifikovaných organizmov. Jeden z najdôležitejších dôkazov kvality popri jasnom pôvode je aj čistota a prirodzený obsah bielkovín vyrábaných a ponúkaných potravín v združení farmárov FARMFOODS. Pre zamyslenie a porovnanie vašich obľúbených vysoko bielkovinových potravín, ktoré bežne konzumujete, s tými našimi z obchodov FARMFOODS, vám dávame z nášho sortimentu do pozornosti najmä nasledovné bielkovinové tipy:KÓD NÁZOV OBSAH BIELKOVÍN
NA 100 G VÝROBKU
CH41 Fitnes Jerky prírodné
69 g
MV12 Delikátna jahňacia klobása
38 g
US21 100% hovädzia klobása
37 g
MA53 Sušené zamatovo chutné karé Mangadurca
34 g
CH51 Sušené Charolais Carpaccio
33 g
ZS62 Tvrdý zrejúci syr - Kryštálová Kamenica
32,9 g
MV63 Tvrdý zrejúci syr - Ľahké pierko 1 ročné
29 g
SB51 Parešunka bravčová
26 g
TM22 Fitnes prírodný tvaroh - mäkký
25,5 g
MV22 Prémiová saláma FARMFOODS
25 g
MV04 Uhorská pálivá klobása
22 g
MV62 Mäsová tlačenka
21 g
SJ21 Tempeh zo sóje
19,4 g
SJ11 Tofu biele prírodné
16,12 g
TC21 Detské párky s teľacinou
16 g
MV43 Socialistické párky
16 g
SN11 Tavený syr Ementálček Palbino
11,9 g
MH52 Dubníček tvarohová dobrota
9,2 g
ZC01 Bryndzové pirohy z Tatier
8,3 g
Čisté mleté mäsá
20 g - 25 g
Čisté výsekové mäsá
18 g - 31 g


Čo sa týka kvality potravín z pohľadu obsahu čistých bielkovín, je veľmi dôležité sledovať kvalitu vstupnej suroviny pri spracovaných potravinách. Bielkoviny je možné ešte dopĺňať alebo nahrádzať pridávaním bielkoviny ako suroviny do potraviny. Dôležitý je však fakt, že kvalitná potravina má svoj prirodzený obsah bielkovín, ktorý nie je nutné navyšovať ich prídavkom. Vtedy sa potravina môže stávať neprirodzenou.


V rámci nášho sortimentu majú vysoké zastúpenie bielkovín sušené mäsá - na obrázku Sušené zamatovo chutné karé Mangadurca.

V potravinárskej praxi je možné nahradiť prirodzené vysokohodnotné živočíšne bielkoviny prídavkom rastlinnej, najčastejšie sójovej bielkoviny práve pre zníženie výrobných nákladov.


Najviac sa využíva sójová múka s 50 %-ným obsahom bielkovín či až 70 %-ný koncentrát alebo až 90%-ný izolát, ktorý predstavuje takmer čistú bielkovinu s neutrálnou chuťou. Do výrobkov sú pridávané vo forme prášku, granúl, gélu alebo emulzie. Okrem sójových sa využívajú aj hrachové, slnečnicové, horčicové a bôbové bielkoviny. Z múk sa využíva najmä pšeničná hrubá múka. Často sa pridávajú do tradičných mäsových výrobkov nielen prirodzené rastlinné zložky, ako napríklad do jaterníc krúpy, ryža a podobne, ale pri výrobe sa použijú aj iné druhy múk, ktoré znížia náklady pri dosiahnutí rovnakého objemu výroby a skryjú sa pod prídavok očakávanej zložky. Aj pri výrobe mliečnych výrobkov je možné používať prídavok iných druhov bielkovín ako tie, ktoré sa prirodzene nachádzajú v surovinách a zložkách. Sójový proteínový izolát pri výrobe neprechádza procesom fermentácie, ale získava sa po vylisovaní sójového oleja z pevných zvyškov sóje. Takýto sójový proteín teda obsahuje fytoestrogény. V súčasnosti sa vedú rôzne polemiky o účinkoch fytoestrogénov a ich vplyve na možný vznik rakoviny či rôzne vplyvy na mužskú potenciu. O ďalších účinkoch nie sú pritom známe realizované štúdie či klinické pozorovania.

Fytoestrogény môžu viesť k zvýšenej hladine estrogénu. Estrogén je opak testosterónu, takže zatiaľ čo testosterón podporuje rast svalov a stratu tuku, účinky estrogénu sú presne opačné. Nadmerná suplementácia sójovým proteínom teda môže viesť až k narušeniu hormonálnej rovnováhy v extrémnych prípadoch. Okrem toho sójový proteín obsahuje veľké množstvo fytátov, ktoré majú schopnosť vytvárať nerozpustné časti zložené zo železa, zinku, vápnika a iných látok. Fytáty tiež zabraňujú vstrebávaniu niektorých minerálov do organizmu. To znamená, že sójový proteín síce obsahuje množstvo minerálov, avšak veľká časť z nich sa do organizmu proste nevstrebe.

Ľudia s intoleranciami, ale dnes už aj bežní zákazníci, sledujú obsah nutrične hodnotných zložiek potraviny a tiež sa zaujímajú o pôvod týchto látok a nielen bielkovín, ale aj tukov, sacharidov a minerálnych látok. Všetky suroviny obsahujú prirodzene všetky zložky nutričného spektra v rôznom pomere a je len na výrobcoch, aké množstvo týchto zložiek použijú a či sa nepokúsia nahradiť niektoré zložky náhradou, napríklad bielkovinu iným prídavkom.


Naše výrobky z hovädziny vyrábame výlučne z mäsových býkov plemena Charolais.

Kvalitné bielkoviny z mäsa, najmä v mäkkých výrobkoch, sú často nahradzované mechanickým separovaným mäsom (MSM), mletou kožou, atď. O nekvalitnej pridanej bielkovine a iných lacných náhradách svedčia počty iných „éčok“ pridávaných do porovnaného výrobku, ale aj zahusťovadlá, stabilizátory, farbivá, arómy, atď., aby umelo za pomoci chémie upravili nekvalitu a získali objem v prospech cenotvorby a konkurencie na trhu.

Nikdy nezabudnite na jedno z hlavných upozornení poctivých farmárov spojených v združení FARMFOODS: „Pozorným čítaním etikiet potravín chránite vaše zdravie aj peniaze“.


Nájdite predajňu FARMFOODS
FARMFOODS

Zdieľajte tento článok