Hovädzie mäso - Slovenský Charolais

Hovädzie mäso je najhodnotnejším a najbohatším bežne dostupným živočíšnym zdrojom bielkovín na svete. Jeho spotreba však na Slovensku nedosiahne v priemere 4 kg na obyvateľa za rok! Vyspelé ekonomiky spotrebujú niekoľko násobne viac (20-25 kg na obyvateľa za rok).Obyvatelia týchto krajín sa dožívajú priemerne o 10 rokov viac ako ľudia na Slovensku s podstatne menším podielom výskytu srdcovo-cievnych a rakovinových chorôb. Po uvedomení si týchto faktov by sme mali absolútne vylúčiť nezmyselné vyjadrenia o škodlivosti a odporúčania o znížení spotreby hovädzieho mäsa. Navyše, naše hovädzie mäso má vysoký podiel omega-3 mastných kyselín. Tieto látky pôsobia v tele ako všeliek - podľa výskumov napr. znižujú krvný tlak, ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, znižujú riziko vzniku cukrovky a sú najlepšou potravinovou prevenciou ischemickej choroby srdca a infarktu myokardu.

Keď sa hovorí o hovädzom mäse na pultoch v našich obchodoch, takmer výhradne ide o mäso zo starých, vyradených kráv mliečnych plemien s trhovou cenou jatočných zvierat od 0,6-1 EUR/kg (bez DPH). Keď je uvedené mäso z mladého býka, takmer výhradne kúpite mäso z býka mliečnych plemien v cene jatočných zvierat 1,5-1,6 EUR/kg (bez DPH). Naše mladé býky mäsových plemien Charolais boli počas vyše 15-tich rokov chovu na našich farmách predávané výhradne do zahraničia za cenu 2,2-2,5 EUR/kg (bez DPH) živej hmotnosti. Odborníkom nemusíme vysvetľovať, že z bitúnku do rozrábkarne sa dostane okolo 60% jatočnej, resp. živej hmotnosti, z čoho ešte tretinu tvoria kosti. Dobrí matematici už isto prepočítali, že 1 kilogram čistého mäsa z vyradenej kravy je cca 2,3 EUR/kg (vrátane DPH), u býka mliečnych plemien cca 4,3 EUR/kg (vrátane DPH) a našich Charolais býkov je 6,75 EUR/kg (vrátane DPH). Je to čistý prepočet na mäso, samozrejme pri porážke, spracovaní, doprave a likvidácii odpadov vzniknú ďalšie náklady, ktoré rovnakým pomerom zvyšujú skutočnú nákladovú a následne spotrebiteľskú cenu. Kvalita sa však dá vytvoriť len z kvalitných surovín, ktoré ako vidíte musia mať aj neporovnateľnú cenu.

Plemeno Charolais pochádza z okolia Charolles vo Francúzsku. Toto plemeno sa veľmi dobre osvedčilo v našich podmienkach a na našich farmách je chované na podhorských pasienkoch. Je to mäsový typ býka, vhodný na výrobu kvalitných steakov a ostatných špecialít - a my si na kvalite zakladáme!

Všetky nami ponúkané výrobky z hovädzieho mäsa pochádzajú z našich mladých býkov plemena Charolais, ktoré má svoju históriu, meno a ideálne podmienky na život. Tieto býky sú chované a kŕmené materským mliekom do veku 6 mesiacov na našich farmách na Turčeku, v Malom Čepčíne, v Spišskej Belej a Rozhanovciach. Následne sú dochované do jatočnej hmotnosti na farme v Gemerskej Vsi.

Naše býky Charolais porážame v jatočnej hmotnosti 650-700 kg vo veku 15-18 mesiacov, počas života nemohli mať žiadny stres a neboli liečené antibiotikami, ktoré by zastavili prirodzenú krivku vývoja zvierat počas života a to by mohlo mať účinok na krehkosť mäsa najmä steakov. Po dôkladnom výbere sú prevezené do 5 km vzdialeného nášho bitúnku v Skerešove, kde sú bezstresovo porazené. Vieme totiž, že mäso zo zvieraťa, ktoré je vystavené stresu a vyčerpaniu, sa zrazí a nedosiahne vhodnú kvalitu najmä na výrobu steakov a na sušenie. Po porážke, odstátí a vychladení sú časti mäsa presunuté do našej mäsovýroby v Rožňave, kde naši mäsiari s bohatými medzinárodnými skúsenosťami mäso spracúvajú a tvoria z neho steaky, sušené mäsá, “sous vide” špeciality a ďalšie chutné výrobky, ktoré nájdete v širokom sortimente nášho e-shopu.

Bravčové mäso - Slovenská Mangadurca

Bravčové mäso patrí medzi najrozšírenejšie mäsá spotrebované vo svete a to aj napriek tomu, že spotreba v moslimských krajinách je takmer nulová. Spotreba malého množstva krmiva na 1 kg prírastku, takmer úplná automatizácia a spriemyslovanie chovov porovnateľný s chovom hydiny, je základom pomerne nízkych cien a vysokej spotreby. Spotreba stále rastie aj napriek rôznym varovaniam o vplyve bravčového mäsa na naše zdravie. Farmfoods prináša na slovenský trh pod ochrannou známkou Slovenská Mangadurca plemeno, ktoré vzniklo úžitkovým krížením pôvodom panónske plemena Mangalica s anglickým plemenom Duroc. Veľmi kvalitné mäso plemena Mangalica má jediný nedostatok vo forme vysokého podielu tuku s nižšou teplotou bodu topenia, ktorý je však dokonale kompenzovaný vysokomäsitosťou plemena Duroc.

Toto kríženie sme samozrejme nevymysleli my, ale je to uznané kríženie F1 povolené pri plemene Mangalica. Toto kríženie pomohlo nevídanej popularite tohto plemena za posledné roky. Maďarsko však intenzívne pracuje na zemepisnej ochrannej registrácii Mangalica - výlučne pre Maďarsko. Zaregistrovanie ochrannej známky Mangadurca nám zabezpečí toto veľmi prospešné úžitkové kríženie chovať a ponúkať vám ho aj v budúcnosti.

Mäso z ošípaných Mangadurca je všeobecne zdravšie, chutnejšie a kvalitnejšie ako z bežného bravčového, a to hlavne vďaka Mangalici. Už na prvý pohľad je Mangadurca odlišná od klasických ošípaných. Má kučeravú hnedo sivú srsť a práve vďaka nej a svojej genetike sa môže pásť na pasienkoch celoročne, čiže aj v chladných podmienkach a môže tým prirodzene naberať sadlo. Potom je chuť mäsa neporovnateľná. Ľudia v dnešnej dobe hľadajú bravčovinu, ktorá chutí inak, ktorá chutí ako skutočné mäso. A to sa dá dosiahnuť jedine vnútrosvalovým tukom a mramorovaním, čo je presne to, čo ponúkame. Navyše, Mangadurca má podstatne nižší podiel škodlivého cholesterolu a to určite poteší tých, ktorým záleží na zdravšom stravovaní, ale svojej obľúbenej slaninky a klobásky sa vzdať nechcú.

Spomínaná kvalita, nezameniteľná chuť a vyšší podiel pre organizmus prospešného pozitívneho cholesterolu sa dá vytvoriť len extenzívnejším spôsobom chovu, vyššími nákladmi a pochopiteľne vyššou cenou ako u klasických priemyselných chovov. Naša Mangadurca vyrastie od narodenia do jatočnej hmotnosti za 10-11 mesiacov, čo je skoro dvojnásobok v porovnaní s priemyselnými chovmi. Jedna prasnica Mangalice vie za rok odchovať len 40-50% odstavčiat v porovnaní s intenzívnymi chovmi.

Mangadurca je chovaná na našom stredisku v Dúbravke na Zemplíne. Prasničky žijú vo výbehoch a sú kŕmené prírodným krmivom. Odstavené odstavčatá majú 4-5 krát väčší priestor na chov ako klasické plemená, aby bola zabezpečená prirodzená potreba pohybu a šantenie typické pre materské plemeno Mangadurca.

Pozrite si našu aktuálnu ponuku produktov Mangadurca - vyskúšajte a určite neoľutujete.

Slovenská jahňacina

Aj keď je chov oviec a jahniat na Slovensku pomerne rozšírený a konzumácia výrobkov z ovčieho mlieka je čoraz obľúbenejšia, mäsové výrobky z jahňaciny sa na slovenské pulty dostanú len výnimočne a drvivá väčšina tohto mäsa sa vyváža do zahraničia, čo je však veľká škoda. Jahňacie mäso má veľké prednosti vo výžive a pre ľahkú stráviteľnosť sa radí do skupiny diétneho mäsa. Je veľmi výživné, má výborné chuťové vlastnosti a vysokú energetickú hodnotu. Obsahuje vysoké množstvo bielkovín s vysokým podielom esenciálnych aminokyselín, ktoré sú pre nás nenahraditeľné. Konzumácia jahňacieho mäsa má protirakovinové, protisklerotické a protidiabetické účinky - najmä vďaka priaznivému pomeru polynenasýtených a nasýtených mastných kyselín a aj vďaka vyššiemu obsahu omega-3 mastných kyselín, ktorých čo najvyrovnanejší pomer s omega-6 mastnými kyselinami tvorí základ pre správnu funkciu imunitného systému a celkového zdravia organizmu. Jahňacina je z minerálnych látok bohatá tiež na vitamín B, zinok ale napríklad aj železo. Vďaka svojmu zloženiu sa jahňacie mäso odporúča pri žlčníkových diétach, pri zvýšenej hladine cholesterolu v krvi aj pre srdciarov.

Naša jahňacina pochádza z mladých mäsových plemien Berrichon du cher prípadne Ile de France chovaných maximálne do veku 6-8 mesiacov v jatočnej váhe 35-40 kg. Chováme ich na našej farme v Skerešove rovnako ako naše Charolais býky, sú tiež bezstresovo porážané na našom vlastnom bitúnku na rovnakej farme. Naše zvieratá žiadny stres nepoznajú. Celý svoj život prežijú veľmi prirodzeným spôsobom, čo zabezpečuje najvyššiu kvalitu mäsa pri spracovaní. Presne poznáme pôvod každého zvieraťa – kde sa narodilo, čím bolo kŕmené, kde sa páslo, kde a ako bolo porazené a následne spracované, zabalené a vyexpedované priamo k vám. Tieto pečeňové, mäsové jahňatá vám ponúkame celoročne. Okrem toho vám na jar prinášame „veľkonočné jahňatá“ plemena zušlachtilá valaška alebo Lacaune z nášho strediska Turček pri Kremnici. Sú to jahňatá chované na mliečnej výžive a porážame ich v živej váhe 9-15 kg.

Pozrite si našu aktuálnu ponuku produktov z jahňacieho mäsa, vyskúšajte a určite neoľutujete.